Hetirend – Mit szolgál? Hogyan?
A gyermek a napirenddel könnyedén kiismeri magát a napok menetében, ritmusában, biztonságot ad neki. A Hetirend ugyanezt szolgálja csak nagyban.
Magában foglalhatja azt, hogy hétvégén más családi felállások vannak, mint hétköznap, vagy, hogy kijelölünk 1-2 napot a hétben, mikor anya pár órát töltekezhet. Érdemes annak a 2 napnak ugyanarra a napszakára időzíteni az első időszakokban, és ugyanazzal az emberrel/emberekkel. Az, hogy mindig más vigyáz ilyenkor a pici babákra bizonytalanságot szül bennük. A hetirendben lehet még baba-mama program, amit nem érdemes túltolni. Heti 1-2 bőven elegendő a gyerekeknek, próbálva úgy alakítani, hogy a gyermek napirendje figyelembe legyen véve.
A hétvégét érdemes családi rutinokkal tarkítani, vagy éppen apa-baba programokkal. Ez is lehet jelzés értékű a gyereknek, hogy hétvégén, 1-2x apával jatszizik. Vagy hogy 1-2x apa és anya is együtt van vele a jatszin. Rutinok, kiszámíthatóság. Hétvégén esetleg más dal, mondóka, nagyobbaknak különleges reggeli, pl palacsinta, vagy program (de ezek csak ötletek, nem kell mindent felborítani, ami eddig van).
Érdemes figyelni az egyensúlyra, mert ha a hétvégén teljesen borítjuk a gyermek napirendjet, legalább 2-3 nap, mire visszabillenthető . Aztán újra itt a hétvége. Nem azt mondom, ne programozzunk a hétvégéken, csak hogy ha van rá lehetőség, próbáljuk tartani a gyermekek napirendjét, tiszteletben tartva gyermeki mivoltukat, ritmusukat. És ha nem megy egyszer-egyszer, na puff, a lényeg, hogy ne legyen a “felrúgás” rendszeres. Mert csak magunk és a gyermekünk alatt vágjuk a fát.
Szólj hozzá