Miben dönthet a gyerek?
Egyre többször hallom a jatszin, utcán, villamoson, h gyerekeket állítanak nagy döntések elé. Életkoruknak nem megfelelő döntés elé. Azt érzem, h sokszor a szülő bizonytalansága miatt kerül a gyermek ilyen helyzetbe. Rárakja a gyerekre, h döntsön ő, holott még nem érett rá. Azonban lehet rá utána hivatkozni: “a gyerek döntött így, mosom kezeimet”. De aztán, ha rosszul sül el, megint csak a gyerek a hibás. Frászt.
2 éves kisfiú dönthet arról, h a piros vagy a zöld pizsamáját szeretné, de nem érett ahhoz, h arról döntsön, alszik-e napközben, vagy hogy este mikor fekszik le. Vagy, h menjünk-e levegőzni, és hogy mikor induljunk. Mondhatjuk ezt: “Látom, nagyon belemélyedtel a játékba, de nem sokára (15 perc) indulunk jatszira.” (Addig van lehetősége lekerekiteni az elmélyülését) Aztán 10 percnél is jelzünk majd 5-nél, aztán indulunk.
De arról sem tud helyesen dönteni még, h mi legyen az ebéd. Választást lehet kínálni: zöldborsófőzeléket, vagy spagettit szeretnél inkább? Érdemes MAX 2 LEHETŐSÉGET ADNI. De hogy a semmiből mondjon valamit, nem elvárható.
Nem dönthet arról, h kell-e 10 fokban kabát, mert hát KELL, különben megfázik. Ők még nem értik ezeket az összefüggéseket, mi a szülei igen. Mert meg van a tapasztalatunk. De még ha a 2-3 éves meg is fázik, se tanulja meg. Nem ezzel foglalkozik. És nem is feladata még. Ezzel a szülőnek kell foglalkoznia, megtanítani. Igen, tízezerszer is elmagyarazni.
Keretek között, életkorának megfelelő döntési helyzeteket kínálni neki.
Sokszor túl nagy döntéseket hagynak a gyerekre, abban a szellemben, h annak idején minket mennyire elnyomtak. Kereteket adni kell. A biztonságot adjuk így. Nagy döntésekkel bizonytalanságot, ki nem mondott, elnyomott félelmeket. A határtalanság, a túl “nagy feladatok” az egészséges minta hiánya, a kötelezettségek hiánya bizonytalan, szorongó, óvatlan gyermekeket nevelnek. Kívülről ezek a gyerekek sokszor nagyzolónak, magabiztosoknak, ellentmondást nem tűrőnek tűnnek. És így is van. Tűnnek.
Mindenben dönthetnek, a szülők lusták, fáradtak beleállni helyzetekbe, vagy épp azt gondolják, tényleg a gyerek dönthet, egyenlő felek vagyunk. Jót akarnak. De ez nem segít a gyereknek sajnos, éppen ellenkezőleg.
Szólj hozzá